KÖTÜ İNSAN,KÖTÜ ZİHNİYET !

YENGEÇ MANTALİTESİ !

‘’Ah,Ah! Nerede o eski arkadaşlıklar ?’’ ‘’Eskiden böylemiydi,herkes birbirini sever ve desteklerdi…’’

Evet şimdilerde çoğu kişi birbirinin arkasından kuyu kazan,onları yerlerinde sabit tutmak için ellerinden geleni yapan insanlara büründü.Neden böyle oldu,bizi bu hale ne getirdi bilinmez ama toplumun belirli bir kesimi,kendi başaramadığı kazanımları başkası başarsın istemiyor.Üstelik istemezmiş gibi bir de onu olduğu yerden daha kötüye çekmeye çalışıyor.Bu durumlar daha çok iş hayatında,ki özellikle özel sektörde olsa da hayatımızın içine kadar giren bu tür insanlara Yengeç Mantalitesine sahip insanlar diyoruz.

Peki neden at değil de,aslan değil de,yengeç ? İsterseniz önce onu açıklayalım.

Neden Yengeç Mantalitesi ?

Bir dönem Norveç ve Filipinli balıkçıların gözlemlemeye başlamaları,arkasından bilimadamlarının destek vermesiyle oluşan bu süreç,ilginç bir konuyu ele alıyor.

Bir kafese konulan yengeç sürüleri belirli bir süre sonra kafesten çıkmaya çalışıyorlar ama kafesten çıkmayı deneyen her farklı yengeci kollarından aşağıya çeken diğer yengeç arkadaşlarının bu duruma izin vermeyişiyle durum kötü bir hal alıyor.

İşte bizim hayatımızda da bizleri sürekli aşağıya çekmeye çalışan,sürekli olumsuz yorumlarla bizi demoralize eden,kendi başaramadığı şeyleri bizden de kıskanan insanların varlığına bu zihniyetin adını vermişler.

Bu tür insanlardan direk uzaklaşın,çünkü bunlardan etkilenmemekte pek mümkün değildir çünkü her daim kulağınızın dibinde size fısıldarlar.

Onlar ne derse desin sen gittiğin yolu biliyorsan gerisi önemli değil.

Sen hayat için güzel adımlar atıyorsun,birkaç ayaksızın sana dediklerine kulak verme ve onları susturmaktan çekinme,cevaplarını ver.

Kimsenin hayatına olumsuz olarak karışmasına izin verme,seni demoralize etmesine izin verme çünkü buna hakları yok.Onlar sadece bu hayatta bir başarıları olmayan ve yaşam alanları dar olan,başkalarına da kendini benzetmeye çalışan,kendi hipnozu altında tutmaya uğraşan kıskanç küçük insanlar !

Tekrar dediğimiz gibi eğer çevrende bu insanlardan varsa uzak dur,yapamıyorsan da onların fısıltılarının hayatlarına yön vermesine izin verme,kendine iyi bak,seni seviyoruz 😊