Ramazan Ayı’nda Dikkat Edilmesi Gerekenler

   Aynı zamanda oruç tutan kişiler için yemek konusunda tavsiyeler de vereceğiz. İşte altın değerinde ki tavsiyeleri bu yazı da konunun uzmanlarından sizler için derledik.

   SAHUR VAKTİNDE KARBONHİDRAT YOĞUNLUKLU MENÜ OLUŞTURMAYIN!

   Bildiğimiz üzere sahur vakti gece geç vakitte yapıldığı için ve daha sonrasında uykuya geçildiği için mide metabolizması, uykudan sonra katabolizma dediğimiz seçeneğine geçer.Katabolizma, gün içerisinde ki metabolizmamıza nazaran daha yavaş ve rutin çalışır.Karbonhidrat yoğunluğunu kaldıramayacağı için vücuttan uzaklaştırılması bir hayli zor hatta imkansız olacaktır. Bu olay da bize kilo olarak geri dönecektir.

   ÖZELLİKLE SAHUR VAKTİNDE ÜÇ BEYAZ YASAK!

   En fazla yapılan hata ise sahur vaktinde üç beyaza sığınmak. Tok tutacağını zannettiğiniz, içinde tuz, şeker, un olan besinler aslında mide de daha çabuk sindirime girerek sizi daha hızlı acıktırır. Aynı zamanda içinde olan tuz ise gün içinde sizi bir nebze daha fazla susuzluk hissi verdirir. Peki içinde üç beyaz bulunan ve sahur sofralarında çokça tercih edilen hatalı gıdalar nelerdir ?

  • Peynir : Tuz oranına bakılarak alınması,çok tuzlu peynirlerin sahurda tüketimi sizin kötü bir oruç günü geçirmenize sebep olur.
  • Reçel : Tok tutacağı zannedilse de içerinde yüksek dozda şeker bulunması sizin açlık ve susuzluk hissinizi sonuna kadar tetikleyecektir.Ek olarak reçelin içinde ki şekerin yanmış şeker olduğunu göz önünde bulundurmanızda fayda var.
  • Kızartma : Tuz gölü kaynağı olan kızartmalardan bilhassa uzak durulması uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.İçeriğin de fazla yağ bulunması da sahur vaktinde mide hazımsızlığına ve istenmeyen kilolara sebebiyet verecektir.

   BİLİYORUZ FAZLA ACIKTIN AMA ABARTMA!

   İftarda en sevdiğimiz şeylerden bir tanesi de bir anda yemeği hızlı hızlı mideye indirmek. Bu olay çok yanlıştır ve midenizde büyük ölçüde hazımsızlık ve gaz sıkışmasına yol açar. Ne yememiz gerektiğinin başında nasıl yememiz gerektiğini öğrenmemiz daha iyi olacaktır.

   İFTARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER VE ÖNERİLER !

   Gün boyunca aç ve sussuz kaldığımız için ezan okunduktan sonra kendimize sahip çıkamıyoruz. Ve doymayacağımızı düşünerek porsiyonlarımızı gündelik hayattan belki de 2 kat daha fazlalaştırıyoruz. Aslında siz yeseniz de yemeseniz de midenizin kapasitesi aynıdır. Porsiyonlarınızı büyütmeyin.

   Orucumuzu bir bardak su ile açmak ve ilk önce midenin su ile buluşmasını sağlamak çok faydalı olacaktır.Midemize iftarı haber verdikten sonra çorba ile devam etmek mideyi hezeyana uğratmadan yoluna devam ettirecektir.

   Tavsiyelerimizden en önemlilerinden bir tanesi de iftar sofralarında yoğurt ve sebzenin bulunmasıdır. Sebze ve yoğurt içeriğinde bulundurdukları yüksek seviyede lif ve folik asit oranı midenizi hazımsızlıktan kurtaracak, aynı zamanda daha sağlıklı bir şekilde tokluk hissi verecektir.

   Bu önerilerin ardından ana yemek tercihini size bırakıyoruz.1 çeşit ana yemek mideniz için yeterli olacaktır.

   Genel olarak toparlayacak olursak. Porsiyonlarınıza  dikkat edin ! Üç beyazdan uzak durabildiğiniz kadar uzak durun! Yemekler önünüzden bir yere kaçmaz, yavaş yiyelim!

   Son olarak hurma konusuna değinecek olursak, hurmayı sahur vaktinde kullanmanız daha yararlı olacaktır. İçeriğinde ki glikoz, vücudunuzda ki şeker seviyesini en az 4-5 saat dengede  tutacaktır. İftarda yenilen fazla hurma ise glikoz içeriğinin vücutta kalmasına sebebiyet verecektir!