Melisa Karakurt ‘Ne İstanbul’la ne İstanbul’suz’

Öncelikle İstanbul hikayesinden başlayalım. Sanırım 2015’te İstanbul’a tanışıyorsun. Ondan sonra senin için daha hızlı bir süreç başlıyor. İzmir doğası ve yaşam tarzı olarak Türkiye’nin nadir şehirlerinden. Aslında herkes oraya dönmek isterken seni İstanbul’a çeken şeyler nedir?

Aslında ben Çeşme gibi küçük bir yerde doğum büyüdüm; bu durumun artıları kadar eksileri de vardı elbette. İstanbul’a üniversite dolayısıyla gelsem de esasında en güçlü sebeplerim müziğe olan tutkum ve özgür ruhum oldu. Burada hayat gerçekten de hiç durmuyormuş, geldiğimde bunu anladım. Ancak insana kendine özgü bir denge yaratmasını öğretiyor bu şehir. Hem İzmir’in doğasını ve yaşam tarzımı da gelirken yanımda getirdim merak etme hahaha. Günün sonunda şunu diyebilirim sanırım ‘Ne İstanbul’la ne İstanbul’suz’. İki şehri de özlemeyi ve sonra onlara kavuşmayı çok seviyorum.

Ben seni tanıdığım günden beri hep nitelikli müzikten yana bir tavrın var. Hiçbir zaman kısa yoldan bir şeyler yapıp ön plana çıkmayı da düşünmedin. Sabrına son derece şahidim. Peki şu an müzikle ilgili hissettiklerin neler?

Öncelikle teşekkür ederim. Nitelikli müzik demek ne kadar uygun olur bilemem ama benim kendi yolum var. Herkesin yolu farklı daha doğrusu. Bu yolda ne kadar çok şeye şahit olup deneyim kazanırsak kar. Bu yüzden kestirmeler çok ilgimi çekmiyor. Müziğimle, enerjimle ve anlatmak istediklerimle insanların ‘an’larında var olma, onlara bir nevi eşlik etme düşüncesi beni inanılmaz mutlu ediyor.

‘’Onlarca Yüzlerce Binlerce’’ şarkısının söz müziği sana ait. Şarkı yaratma süreci bazen kendi hikayenle bazen de başkasının hikayesiyle mümkün. Altında mutlaka bir hikaye vardır. Bu konuda sormak istediğim birkaç soru var. Şarkı sözlerini şiirlere benzetiyor musun? Şarkı sözü yazarken daha önce örnek aldığın bir söz yazarı oluyor mu? Ve aslında günümüzü sormaktan ziyade döneminde mesela 80ler 90lar olabilir. Şarkı sözlerini beğendiğin bir sanatçı var mı?

Sözlerimi yazma süreci çoğu zaman içinde bulunduğum duygu durumumun bir dışavurumu şeklinde gerçekleşiyor. Kendimi ‘Melisa’ gibi, yani olduğu gibi, aktarmak istediğimden şarkı sözlerimde şimdiye kadar kimseden etkilendiğimi söyleyemeyeceğim. Yani bunu bir görev bilinciyle yapmadığımdan bir ön araştırmam olmuyor. En azından şimdiye kadar olmadı. Ancak ara ara şiir kitaplarını açıp karıştırmayı, oradaki sözcük kullanımlarına, olağanüstü benzetmelere ve ifadelere şaşırmayı seviyorum. Eminim bana ilham veriyorlardır.

Pop müzik ülkemizde kötü müzik olarak algılanıyor. Aslında pop müziğin ülkemiz dahil dünyada da çok iyi örnekleri var. Mesela Candan Erçetin’i buna net bir şekilde örnek verebiliriz? Senin pop müziğe bakışın nasıl?

Pop müzik ülkemizde kötü müzik olarak algılansaydı popüler olmazdı diye düşünüyorum. Zaten pop müzik dediğimiz şey dönemin en trend olanı ve en çok rağbet göreni anlamı taşıyor bence, böyle baktığımızda özellikle rap müzik epey revaçta. Alternatif müzisyenler de yavaş yavaş ‘Ben burdayım’ demeye başlıyor. Çok subjektif bir şeyden bahsediyoruz aslında; insanlar zevkine göre seçimini yapıp müziğini dinliyor. Elbette belli kesimlerin bakış açısı pop müziği aşağı gören yönde olabiliyor. Fakat her şarkıyı aynı kefeye koymak bana adaletsiz geliyor.

Son olarak karantina sürecinde neler yaptığını merak ediyorum. Aynı zamanda bu süreçten sonra bir çalışma gelecek mi?

Bu dönemi güzel bir arınma süreci olarak görmeye çalışıyorum. Bol bol okuyup, resim yapıyorum, spor ve meditasyona vakit ayırıyorum.  Kendimi bir şey için zorlamamayı öğreniyorum.

Müzisyenler olarak şu anki koşullar dolayısıyla müziğimizi dilediğimiz gibi icra edemiyoruz. Olabildiğince sosyal medya üzerinden dinleyicilerimizle etkileşimde kalmaya çalışıyoruz. Yayın takvimim oldukça aksadı fakat planlarımı tekrar yapıyorum. 15 Mayıs’ta Veys Çolak ile yaptığımız single ‘Hal’ yayınlanacak. Sonrasında haziran ayı sonuna doğru ‘Bi’ Cesaretle Gel’ in akustik versiyonunu paylaşmayı düşüyorum. Ardından gelecek olan şarkılar ise fırına girmeye hazırlanıyor.

Röportaj: Numan Çakır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir