Kaan Akalın ve Cenk Eşgin Röportajı

Röportaj: Numan Çakır

Röportaja son yayınlanan şarkınızla başlamak isterim. Gerçekten standartları yüksek bir parça olmuş. Tabi Cenk Esgin’in de katkıları büyük. Parçanın doğuş aşamasından bahseder misiniz?

Kaan Akalın: Cenk’le gittiğim bir yaz tatilinden ortak arkadaşlarımız sayesinde tanışmıştık. İstanbul’da da aynı bölgede oturduğumuzu öğrenmemizle daha iyi bir arkadaşlık kurduk. O sıralarda Cenk’in müzisyen olduğu konusunda hiçbir fikrim yoktu. Birkaç yıl sonrasında mükemmel bir seviyede gitar çaldığını farkedince karşılıklı anlaşmamız ile beraber müzik yapmaya başladık. Aralarda o bana bazen de ben ona gitmeye başladım. Elinde hazır olan birkaç parçadan bahsetti beraber üzerinde çalışıp değişikliklerle ve benim üzerine söz yazmam ile ‘Delusion’ parçası ortaya çıktı. Tom Misch’ten de esinlediğimiz aranjede genel olarak daha minimal bir altyapı üzerine keyifli bir parça ortaya çıkardık. Kerem Çakıroğlu’nun aranje konusunda yardımı, Gökhan Doğum’un yönlendirmeleri ve Mayk’ın da bas gitar dokunuşları ile parçamız doğdu. Parça tüm bağımlılıklara karşı başkaldırıyı temsil ediyor ve akışta yaşanmamın gerekliliğini savunuyor.

Cenk Eşgin: Kaan ile komşu olduğumuzu ve ikimizinde birbririmizin müzisyen oldupunu öğrenince beraber çalışmaya başladık. Benim elimde daha önceden hazırladığım birkaç parça vardı ve bunları Kaan’a gösterdim. Kaan ile kimyamız çok güzel uydu ve kendisi bu şarkıya çok kısa sürede çok güzel vokal melodileri buldu. Şarkının bass gitarını ise en eski arkadaşlarımdan biri olan Mayk Mimar’dan rica ettim. Kendisinin yazdığı bass gitar sayesinde, Kerem Çakıroğlu ve Gökhan Doğumun büyük katkıları sayesinde şarkı çok daha güzelleşti ve zenginleşti. Hepsine çok teşekkür ederim.

İngilizce veya yabancı dilde bir şeyler kaydetmek kendi halim olduğunuz dilde kaydetmekten daha zordur. Fakat siz bunu çok iyi başarmışsınız. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

Kaan Akalın: Ben ilkokul birinci ve ikinci sınıfı annemin işinden dolayı İtalya’nın Floransa kentinde uluslararası bir okulda okudum. Bu yüzden Türkçe’den önce İngilizce’yi öğrendim, o yüzden benim için İngilizce şarkı sözü yazmak Türkçe yazmak kadar kolay hatta daha bile rahat olduğumu söyleyebiliriz.

Cenk Eşgin: Kaan bu konuda hiç zorlanmadı ve açıkçası beni de çok şaşırtmıştı.

Son şarkınızın klibinde Yasmin Erbil yer aldı. Yasmin Erbil’i böyle bir projede daha önce görmemiştik. Seçiminiz ve kliple ilgili neler söylemek istersiniz?

Kaan Akalın: Cenk ile şarkı klip aşamasına geldiğinde şarkıya en uygun olarak kimin oynayabileceğimizi konuştuğumuzda Cenk’in ilk aklına gelen isim Yasmin Erbil oldu. Sağolsun o da Cenk’i kırmadı ve bize bu yolculukta eşlik etti. Bence kendisi mükemmel ve enerjisi çok yüksek bir insan. İlk defa ben onunla klip gününde tanıştım ve sanki yıllardır tanışıyormuşum gibi hissettim. Kesinlikle şarkıyı bir adım öteye taşıdı ve klipte çok başarılı bir şekilde oynadı.

Cenk Eşgin: Kaan ile klip fikirleri bulmaya çalışırken bir kıza ihtiyacımız olduğunu farkettik. Aklıma ilk gelen isim çok yakın ve eski arkadaşım olan Yasmin oldu. Ona teşekkür ederim ki bu isteğimi kırmadı. Klibe enerjisiyle neşe ve renk kattı.

Türkiye’de müzik son dönemde rap ve elektronik müziğe kayıyor. Rap özellikle gündemimizi epey meşgul etmekte. Sizce bu geçici bi furya mı yoksa müzik evrim mi geçiriyor?

Kaan Akalın: Bence her şeyde olduğu gibi tek kalıcı şey değişimin ta kendisi o yüzden bence insanların hayatı evrildikçe dinledikleri müziklerde zamanla değişecektir. Ben her zaman şunu savunuyorum, elektronik ve akustik sentez uzun vadede hep ön planda ve popüler olan tarz içinde olacaktır.

Cenk Eşgin: Türkiye’de ve bütün dünyada rap ve elektronik müzik son dönemin en popüler müzik türü haline geldi. Popüler müzik türünün tarihte her dönem değiştiğini biliyoruz. Dolayısıyla bu da tabii ki geçici bir şey. Teknolojinin gelişmesi ile, doğal seslerden müzikten ziyade elektronik müziğin gelişmesi ve böyle bir dönemde yaşayan insanlarında bu müziği sevmesi çok doğal.

Bundan sonraki aşamada bizleri sizin cephenizden ne gibi projeler bekliyor. Ayrıca Türkiye’de beraber çalışmak istediğiniz bir isim var mı?

Kaan Akalın: Bundan sonraki aşamada beni öncelikle Cenk ile beraber yapacağımız projeler bekliyor. Bu projeler sadece İngilizce değil aynı zamanda Türkçe de olacak. Elimizde birbirinden güzel birçok parça var. Ben solo olarak da devam edeceğim kariyerimde düzenli olarak şarkılar çıkarıp belli bir köşeyi kapıp, sound ve tarzımla ne tür şarkı söylesemde bu Kaan Akalın dedirtecek bir hale gelebilmek istiyorum. Bunun dışında en önemlisi şarkılarımla güzellik ve mutluluk yayabilmek istiyorum. Yegâne hedefim bu.

Cenk Eşgin: Bundan sonraki aşamalarda Kaan ile hem İngilizce, hem de Türkçe şarkılar üretmeyi düşünüyoruz. Elimizde çalışmalarına başladığımız çok güzel projeler var ve umarım bunları en kısa zamanda beraber aynı insanlar ile çalışıp yayınlayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir