Giriş Cümleleriyle Gönlümüzü Çalan Kitaplar…

Kimi kitaplar vardır ki ilk cümleleriyle merak uyandırır, içimizi ısıtır veya hüzünlendirir. Girişiyle kalbimizi çalan kitaplar her daim hafızamızdadır. Ara ara hatırlar, tebessüm eder, düşüncelere dalarız. O kitaplar iyi ki varlar! Giriş cümleleriyle gönlümüzü çalan kitapları sizler için seçtik…

“Hulki, dün sabah nasıl uyandıysa bu sabah da aynı şekilde uyandı: Dağınık saçlar, bol çapaklı gözler, leş gibi kokan bir nefes ve daha da önemlisi son yirmi beş yıldır hiç değişmeyen karışık bir kafa…”

Bari Soyup Verseydin

“Yılın bu vakti, tüm şehir elbirliğiyle bir gayret süslenir. Herkes, aslını astarını pek de bilmediği, sormadığı ve sormak gereği de duymadığı fakat şüphe götürmez bir sadakatle bağlandığı o saklı şeye dayanarak, üzerine neyden ne kadar düşüyorsa artık, kalkıp yapar. Alışılageldiği üzere bir şey kutlanır, ortada kutlanmaya yaraşır bir şey vardır fakat tam olarak nedir, kimse bilmez.”

Eyvahlar Olsun

“Onu fark ettiğinde vakit geceydi. Yağmur, sokak lambasının ışığına uzun, kesik çizgiler çiziyordu. Mükemmel düzen, mükemmel senkron… Her şey rüzgârla aynı yöne hareket ediyordu. Yapraklar aynı yöne uzanıyor, otlar aynı tarafa yatıyor, yağmur damlaları onları aynı yöne yıkıyordu. Bir anda gördü. Mükemmel düzenin tam tersi neyse onu… Boşluğu…”

İnsan Boşluktan İbaret

Daha fazlası için Küsurat Dükkân’ı ziyaret edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir