#evdekal VİRÜSE ADUKET ATACAK,VÜCUT DİRENCİMİZİ YÜKSELTECEK ÖNERİLER

  

HERŞEYİN BAŞI: UYKU DÜZENİ !

   Vücut metabolizması ve haliyle bağışıklık sistemi için en önemli etken uykudur.Uyku düzeniniz yoksa veya yeteri kadar uyumuyorsanız vücudunuzun sistemleri yavaş yavaş çökmeye hazır hale gelecektir ve sonrasında ne yaparsanız yapın toparlamanız uzun bir zaman alacaktır.

   SU SU SU !

Su antioksidan maddelerin başında gelir.Faydalarını saymakla bitmese de hem vücutta biriken toksin,bakteri ve virüs gibi maddelerin atılımında hem de metabolizmayı düzenlemede büyük rol oynar.Günde en az 2 litre su içilmesi bilimsel olarak desteklenmektedir.

   BESİN DEPOLARIMIZIN SÜTUNLARI : VİTAMİNLER !

   Vücudumuz vitamin üretse de dışarıdan takviye almadığı takdirde vücuda kendi ürettiği vitamin yetmez.Durum böyle olunca vitamin alımını küçümsenmeyecek bir durum olduğunu görüyoruz.Özellikle bağışıklığı arttırmada D ve C vitaminleri öne çıkar.

   D vitaminini en güzel Güneş ışınlarından alırız.Bu günlerde evden dışarı çıkamasakta en azından balkonunuza çıkıp veya camı açıp direk ışınla temas ederek vücudunuz için D vitamini depolarını doldurmaya başlayabilirsiniz.Güneş ışınlarının yanı sıra D vitamini;süt,kefir,peynir,yumurta sarısı gibi besinlerde de bulunur.

   C vitamini ise çoğu kişinin hakim olduğu,grip veya nezle olduğumuzda ‘’Bol bol C vitamini al yeğenim ,mandalin ye mandalin’’ cümlesini veya buna benzer öğütleri duyuyoruz 😊 . Haksız da sayılmazlar,mandalina,portakal,limon,kivi,çilek ve brokoli gibi besinlerde bolca bulunur. Dört mevsim olan,topraklarından nimet fışkıran ülkemizi değerlendirelim 😊

HER GÜN EN AZ 1 AVUÇ !

   Vücutta kuruyemiş yani yağlı tohumlar çok önem taşımaktadır.Özellikle fındık,fıstık,ceviz,badem gibi kuruyemişler B vitamini deposu olmakla birlikte,vücut direncinde rol oynamaktadır.Çok fazla tüketmemeye dikkat edin çünkü bu besinler yağlı besinlerdir.Hareketsizliğimizin tavan yapmış olduğu bu dönemde kilo almamaya dikkat edelim 😊

   EV DE KALMA SEBEBİNE SIĞINIP VÜCUDUNUZU HAREKETSİZ BIRAKMAYIN !

Biliyoruz yaşam alanınız bir anda çok daraldı. Yapılabilecekler kısıtlı, psikolojik olarakta yıprandık.Bu durumlarda bizi hareketsizliğe sürüklüyor.Elinizden geldiği kadar vücudunuz hareket içinde olsun.Sabah kalktığınızda ilk işiniz açma germe hareketleri olsun mesela.Çekebiliyorsanız 5 şınavın zararı olmaz. Kalktığınızda, vücüdun harekete geçmesi, beyine ‘’uyandım’’ sinyallerini göndermeniz sistemleriniz için çok önemlidir.Temiz kan pompalaması yukarı da verdiğimiz öneriler kadar önemlidir.