#evdekal UYKUMUZUN KAÇTIĞI BU DÖNEMDE UYUTACAK YÖNTEMLER

ODA KOŞULLARI BU İŞİN TEMELİDİR !

   Odanın havalandırmasından tutunda sıcaklığına kadar sizin uyumanızı engelleyen faktörler bu gibi etkenler olabilir.

   Odanızı yeteri kadar havalandırın,oda sıcaklığı 20-22 derece olsun.

   Üstünüzde sizi gece ne üşütecek ne de sıcaklatıp sıkacak kıyafetler olmasın.Bir nebze bol olması iyi olacaktır.

UYKU DÜŞMANI:KAFEİN !!!

   Uykularımızın en büyük düşmanıdır kafein.Yani kahve gibi maddeler.Kafein’in vücudu terk etmesi 7-8 saati bulur o yüzden uyumak istediğiniz saaten 7-8 saat önce kafein almayı bırakın.

   Kafein kadar etkili diğer madde ise nikotindir.Bir çok insan sigara benim uykumu getiriyor dese de aslında nikotin uyku açıcı etkisi olan maddelerden bir tanesidir.Çünkü vücuttaki damarları genişleterek oluşturmak istediğiniz uyku sakinliğini alır ve engeller.

GÜN İÇİNDE Kİ SIKINTILARINI BİR KENARA BIRAKMALISIN !

   Uykunun en önemli birinci adımı sakin ve ferah bir zihinden geçer.Belirli bir süre bunu başarıp sıkıntıları bir kenara koyarsanız uykuya dalmanız kolaylaşacaktır.Ayrıyetten size şimdi söyleyeceğim nefes egzersizi büyük ölçüde yardımcı olacaktır.
   4-7-8 Nefes Tekniği : Yatağınıza uzananın ve rahatlayın,4 saniye burnunuzdan olmak şartıyla nefes alın,sonrasında 7 saniye aldığınız nefesi tutun ve süre bittikten sonra 8 saniyede o nefesi verin.Bunu belirli bir süre tekrarladığınızda rahatladığınızı ve uykunuzun geldiğinizi hissedeceksiniz.

  Nefes tekniği de sizi uyutmaya yetmediyse bu antremandan sonra,beyninizi yormak için sürekli tekrarlayan şeyleri düşünün.Mesela masallarda hep söylenen koyunları sayma eylemi gibi vb.

UYKU YERİNDE VE ZAMANINDA GÜZELDİR !

   Gün içinde uyumaktan kaçının !Şekerleme dediğimiz kısa süreli uykulardan kaçının.Eğer gerçekten çok ihtiyacınız varsa lütfen 15-20 dakikayı geçmesin.

   SON OLARAK

   Unutmayın uykunuzu dağıtan bir çok faktör mevcut,bu konuda önemli olan kendinizi keşfedip nelerin sizi uyutmadığını bulup onlara en kısa zamanda çözüm üretmenizdir.Uyku vücudun ana besin maddesidir.Uykusuz bir vücuda ne yapmaya çalışırsanız çalışın düzeltemezsiniz.Sizi hem psikolojik olarak çökertir hem de ileri zamanlarda vücut direnç düşüklüğünden hastalıklara karşı koyma gücünüz azalır.Gün içinde ki sıkıntı ve dertlerinizin hiç biri gece uykunuzdan önemli değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir