Röportaj: Efdal Altun ”Profesyonel olarak müzikle uğraşmak disiplin, sabır ve özveri gibi özellikleri içinde barındırır.”

Röportaj: Numan ÇAKIR

Klasik Müzik ile Mizah bir arada epey zıt duruyor. Fakat klasik müzikteki bu ciddi atmosfer insanları da bu müzikten uzaklaştırmıyor değil. Türkiye’de ise klasik müzik sosyolojik olarak belirli bir yerde duruyor. Sizin böyle bir projeye başlama nedeniniz nedir?


Danny Kaye ve Victor Borges klasik müzik ve mizahı birleştiren en iyi örnekler benim için. Klasik müzik içinden mizah çıkarmak için hem mizahi bir yetenek ve yaklaşımınız olması, hem de profesyonel müzisyen olmanız gerekiyor. Özellikle Amerika ve Avrupa’da klasik müzik dinleyicisini salonlara çekmek için bazı alternatif projeler üretilmeye başlandı. Müzik mizah gösterileri de bu amaca hizmet etmesi bakımından avantaj sağlıyor. Klasik müzik konserinde rahatça oturup eğlenme fikri dinleyicilere cazip ve alışılmadık geliyor. Her ne kadar ülkemizde dinleyici yaşı daha genç olsa da, genel olarak yeterli sayıda seyircimiz maalesef yok. Hem mizah merakım ve hem de ülkemizde bu alanda bulunan açık nedeniyle bu tür bir girişimde bulunmak istedim. Amacım hem insanları güldürmek hem de klasik müzik anlamında farkındalık oluşturmak. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Eskişehir Tepebaşı Çocuk Orkestrası ve çeşitli okullarda yaptığım gösterilerin yanında geçen sene başladığım KomiKlasik projesi ile çok güzel geri dönüşler aldım.

TRT bir dönem belirli saatlerde klasik müzik çalardı. Bu hepimizin çocukluğu veya gençliğinde rastladığı bir şey. Fakat kulağımız aşina olsa da biz o müziğe toplum olarak pek aşina olamadık. Siz bunu nedenini neye bağlıyorsunuz?


Bir zamanlar rahmetli hocamız orkestra şefi Hikmet Şimşek’in girişimiyle Trt ekranlarında yayınlanan pazar konserleri o dönem bir çok insanın klasik müzik ile buluşmasını sağlamıştı. Ben, Danny Kaye’i o konserlerde tanımıştım. Ülkemiz klasik müzik ile geç tanıştı ve bu müzik genel olarak Osmanlı saraylarının ve elit tabakanın konutlarının dışına çıkamadı. Sonrasında Atatürk’ün girişimiyle kurulan konservatuar sayesinde klasik müzik ülkemizde daha ciddi bir temele oturmuş oldu. Yine de bu müzik türünün halka ulaşması yeterli olmadı. Biz Anadolu’ya yaptığımız turnelerde programa özellikle Türkü düzenlemeleri ve Türk müziği ezgileri içeren orijinal eserler koyuyoruz. Halktan büyük ilgi görüyoruz. Belki de ilk yıllarda bu tip çalışmaların daha fazla ve sistemli yapılması gerekiyordu. Bizler elimizden geldiğince bu misyonu yerine getirmeye çalışıyoruz.

Sanatçıların varoluş sancıları onları asıl sanatçı yapan unsur gibi görünüyor. İlgilendiğiniz müzik ise gerçekten büyük sancılar sonucu ortaya çıkıyor. Benim burada sormak istediğim daha teknik bir konu var. Bir klasik müzik sanatçısı eserini hangi aşamalardan geçirir?


Profesyonel olarak müzikle uğraşmak disiplin, sabır ve özveri gibi özellikleri içinde barındırır. Ayrıca, stres, heyecan ve ego gibi olumsuz duyguları yaşatır. Uzun bir eğitim dönemi, yoğun çalışma hayatı ve eserin sahneleme aşamasına kadar geçen süre, sancılı bir süreci kapsar. Tüm bu duygular ve hissedilen sancı aslında eserin sahnelenmesi yolunda katkı sağlayan faktörlerdir. Eser çıkarılırken bestecinin yaşadığı dönem, o dönemin sanat akımı araştırılır ve varsa yetkin müzisyenlerin icraları dinlenir. İcracı bestecinin istediklerinin üstüne kendi duygusunu ve çalış özelliklerini de katar.

Karantina döneminde hepimiz farklı bunalımlardan geçtik. Fakat filmler kitaplar ve müzik bizi hayata bağlayan bazı öğelerden. Bu dönemde sizin tercih ettiğiniz rahatlama alanları neler oldu?


Bol bol film ve dizi izlemenin yanında sosyal medyada müzik mizah temalı videolar çekmeye çalıştım. Bu beni rahatlatıyor ve geri dönüşler mutlu ediyor.

Son olarak sormak istediğim bir konu var. Yaptığınız müzikle dinlediğiniz müzik arasında nasıl bir mesafe var?

Yaptığım müzik tüm hatayımı kapsadığı için dinlerken tercihim diğer türler oluyor. Yani klasik müzik ilk sırada diyemem fakat her zaman ilk üç içinde yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir