Atiye ile Yolculuğa Çıkıyoruz!

Netflix Orijinal yapımı Atiye’ye ilham olan Dünyanın Uyanışı romanının ardından Dünyanın Uyanışı II ile de bereketli toprakların gizemine ışık tutuluyor. Atiye’nin yolculuğu tüm heyecanıyla devam ediyor. Dünyanın Uyanışı II, okuyucularına eşsiz bir yolculuk sunuyor. Haydi, Atiye’nin yolculuk ettiği yerlere bir de birlikte bakalım!

Kırklar KilisesiKırklar Kilisesi Mardin’in gözde yapılarından. 569 yılında Mor Benham ve kardeşi Saro tarafından inşa edilmiş. Kilisenin büyük avlusu halkın toplantıları ve çocukların eğitimi için kullanılırmış. Kırklar Kilisesi şu an bir müze olarak faaliyet gösteriyor.
Efes Antik KentiBirçok mimari eseri bünyesinde barındıran Efes Antik Kenti, milattan önce çeşitli uygarlıklara evsahipliği yapmış ve insanların yerleşik yaşama geçmesine katkı sağlamış. İzmir’de yer alan kent 1994’te UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilmiş. 2015’te ise Dünya Mirası olarak tescillenmiş. Günümüzde en çok turist ağırlayan bölgeler arasında gösteriliyor.
Yazılıkaya Açıkhava TapınağıÇorum şehrinin biraz dışında kalan yüksek tepelerin arasında bulunan Yazılıkaya Açıkhava Tapınağı’nın duvarları resimler ve yazılarla dolu. Her türlü motifin Tanrı ve Tanrıçaları simgelediği söyleniyor. Bir rivayete göre eskiden yeni yıl kutlamaları bu tapınağın çevresinde gerçekleşirmiş ve tanrılara teşekkür etmek adına duvarlar, kayalar işlenirmiş.
Keber TepesiGaziantep Keber Tepesi, 600 bin yıl öncesine ait olduğu saptanan antik bir kenti bünyesinde barındırıyor. Kentte Alt Paleotik Dönem’e ait çakmaktaşı aletler ve bu aletlerin yapıldığı atölyeler bulunuyor. Kazı çalışmaları 1997 yılından beri sürüyor ve hâlâ kentin tamamı ortaya çıkarılmış değil. Eski yerleşim alanlarına göre oldukça büyük bir merkez olduğu düşünülüyor.
Mithras TapınağıDiyarbakır’da tesadüfen keşfedilen ve bir yılda 352 bin kişinin ziyaret ettiği Mithras Tapınağı görkemli kaya blokları ve büyük mezarlarıyla eski çağa ait önemli kalıntılara evsahipliği yapıyor. Sürdürülen kazı ve araştırmalar sonucu yapıların 1800 yıl önceye ait olduğu söyleniyor.
GöbeklitepeŞanlıurfa’nın Örencik Köyü yakınlarında yer alan Göbeklitepe’nin 12 bin yıl öncesine uzanan bir merkezi olduğu biliniyor. 30 metreyi bulan sütunları ve sütunlara işlenen motifleriyle Göbeklitepe tüm dünyanın ilgisini çeken tarihi bir alan. Üstelik UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir